Albánie: Skrytá perla Jadranu
Albánie je země, která svým návštěvníkům servíruje skutečně pestrobarevné menu. Dovolená v Albánii, to je široká škála možností.
Od rozlehlých písečných pláží, které omývají teplé vlny Jaderského a Jónského moře. Přes unikátní historické památky, jako je římský amfiteátr z 2. století našeho letopočtu nebo římské lázně z té samé doby v přístavním městě Drač. Až po nádhernou a v mnoha místech člověkem téměř nedotčenou přírodu. Včetně Albánských Alp na severu země.
Ať už máte představy o dovolené jakékoliv, ať už preferujete teploty přesahující 30 stupňů Celsia, nebo máte raději chladnější počasí. Albánie vám i v letní sezóně nabídne obojí.
Můžete se koupat v teplém moři a opalovat na pláži, nebo se otužovat v některém z mnoha ledových horských jezer. Můžete se procházet po jemném písku na pobřeží moře, nebo se vydat na horskou túru a objevovat panenskou albánskou přírodu.
Základny informace o Albánii
Albánie leží pod Černou horou. Od Itálie, kterou od Albánie odděluje Otrantský průliv, je vzdálena 72 kilometrů. Kdybyste zemí projeli napříč, dorazíte do Řecka. Albánie se chlubí celkem 362 km pobřeží. Jihozápadní část země leží u Jónského moře, západní na Jadranu.
Kolem Albánské riviéry, která se táhne od města Drač (albánsky Durrës) až ke skalní Sarandě, vyrostly moderní vkusné promenády. Dál na jih objevíte romantické zátoky. Bílý písek a až karibsky tyrkysové moře najdete na poloostrově Ksamil. Nevynechejte Butrint s ruinami antického města, který je zapsán na seznamu Světového dědictví UNESCO.
Dění na Albánské riviéře určuje přístavní město Drač – nejrychleji rostoucí lokalita riviéry. Z letiště v hlavním městě Tiraně je to 30 minut cesty autem. Místní čisté pláže jsou vybaveny lehátky a ubytování nabízí hotely i soukromé apartmány.
Drač
Starobylé město Drač (Durrës) je jedním z nejstarších albánských měst s pozůstatky římských památek. Jednou z nejkrásnějších a největších památek města je největší římský amfiteátr na Balkáně a Mešita Riza Bajrami.
Město je známé zejména i pro své krásné písečné pobřeží lemující celý záliv, zlatavé pláže, azurově modré moře a výborné podmínky pro koupání. A samozřejmě nesmíme opomenout perfektní místní kuchyni.
Gastronomie: Když se smíchá Řecko s Balkánem
Chutnají vám čerstvé ryby, šťavnaté ovoce a skvělé víno? V Albánii si jich užijete dosyta. Místní kuchyně je směsicí toho nejlepšího ze Středomoří. Slovo má italská, řecká, a hlavně balkánská kuchyně.
Slaný koláč byrek, fërgesë alias pečené papriky s tvarohem, zapečený talíř tavë kosi s jehněčím masem, smažený sýr kaškaval, grilované ryby, čerstvé plody moře a jako sladká tečka baklava – to je kulinářský zážitek v Albánii, který vás navíc ani v luxusním podniku nevyjde draho.
Rozmanitou večeři doplňte místními víny, která se proslavila svou hloubkou a sladkostí, a zakončete pravou albánskou kávou.
Příjemný zážitek z restaurací umocní albánská nevtíravá pohostinnost. Malý dárek v podobě dezertu po výborném obědě nebo sklenky vína, kterou dostanete jako bonus nebo vám ji úmyslně nezapočítají do účtu, je tu velmi běžnou praxí.
Hory, přírodní parky a největší jezero Balkánu
Albánské pohoří je právem pýchou země. Více než 70 % státu je pokryto horskými masivy, kterým dominuje divoká a lidmi dosud nedotčená příroda.
Přírodní parky, kaňony, křišťálové řeky, horská jezera a skaliska nad mořem reprezentují krásy Albánie. Majestátnost hor pocítíte v národním parku Theth, který se nachází v údolí Prokleté hory. Skadarské jezero je největším jezerem Balkánu. Hory ale doporučujeme prozkoumávat s místním průvodcem. Turistické značení zde nenajdete.
Kromě nádherné krajiny uvidíte kamenné domky s dřevěnými střechami, které působí, jako by se tu zastavil čas.
Při svých toulkách albánskou krajinou se nebojte zeptat místních na radu. V Albánii vás překvapí upřímní a přátelští lidé. Rádi s turisty navazují kontakt a neváhají je pozvat k sobě domů na šálek čaje. Je to běžný místní zvyk.
Členství v EU a budoucnost
Albánie je od roku 2009 členem NATO a v březnu 2019 zahájila přístupové rozhovory s Evropskou unií. Země zavádí reformy, revitalizuje důležitá odvětví, tvoří pracovní místa.
Investují zde především Švýcaři a Holanďané. Z českých společností podniká v Albánii Forschner, svoje zastoupení zde má i Preciosa, Budějovický Budvar, Paramo nebo ŠKODA.